LOADING ...

بدنسازی و فیتنس چه تفاوتی دارند؟

تفاوت بدنسازی و فیتنس

داشتن بدنی ایده آل تب و تابی است که به خصوص در دهه گذشته علاقمندان بسیاری پیدا کرده و به خصوص در بین جوانان رواج بسیاری دارد. داشتن هیکلی متناسب و عضلانی، شکمی شش تکه و به قول گفتنی هیکلی روی فرم از دغدغه های جوانان این دوره است. اما برای رسیدن به این هدف بدنسازی بهتر است یا فیتنس؟ اصلا بدنسازی و فیتنس چه تفاوتی دارند؟ در ادامه با تیم میری همراه باشید.

بدنسازی و فیتنس، ورزش هایی پرطرفدار

در بین مردم جامعه اکثر افراد فکر می کنند که بدنسازی ورزشی مختص به آقایان است و بیشتر نیز جوانان به سراغ این ورزش می روند. در صورتی که بدنسازی و فیتنس ورزش هایی مختص به آقایان و یا قشر خاصی نیست، همه می توانند افرادی موفق در این ورزش ها شوند. اما بدنسازی چیست و چه تفاوتی با فیتنس دارد؟

ورزش بدنسازی چیست؟

در یک تعریف ساده بندسازی را باید استفاده هوشمندانه از تمرین های استقامتی و سرعتی، جهت کنترل و توسعه سیستم های عضلانی یک فرد تعریف کنیم. در ورزش بدنسازی با استفاده از نیروی گرانشی وزنه ها و نیروی ماهیچه، بدن و عضلات آن را سیقل داده و خوش فرم می کنیم.

بدنسازی و فیتنس
بدنسازی اصولی و صحیح با تمارینی دقیق یکی از بهترین راه های ممکن برای رسیدن به بدنی ایده آل و زیباست. اما در این ورزش باید اهداف دقیق برای شروع کار و توقعاتی واقعی و حقیقی داشت.

معرفی ورزش فیتنس

فیتنس نوعی از ورزش های آمادگی جسمانی است که با تمرینات سبک و با استفاده از دستگاه های بدنسازی انجام می شود. برخلاف اینکه فیتنس با بدنسازی اشتباه گرفته می شود اما در ورزش فیتنس خبری از حجم های افراطی مشابه با بدنسازی وجود ندارد.
در ورزش فیتنس با تمرینات سبک و دستگاه های بدنسازی، ترکیب ورزش های هوازی و قدرتی و پیروی از یک رژیم غذایی سالم می توان به اندامی زیبا و متناسب رسید. با توجه به این تعاریف می توانیم به بررسی تفاوت بین بدنسازی و فیتنس بپردازیم.

تفاوت بدنسازی و فیتنس در چیست؟

با توجه به تعاریف ارائه شده می توان به صورت تفاوت های بین فیتنس و بدنسازی را کمابیش حدس زد. اولین و مهمترین تفاوت در بین این دو ورزش عدم نیاز فیتنس به ورزش روزانه است. در بدنسازی نیاز به فعالیت بیشتری وجود دارد تا فیتنس. در ورزش بدنسازی با داشتن یک برنامه اصولی و صحیح هر جلسه تمرین در حدود 2 ساعت زمان نیاز دارد.

فیتنس بهتره یا بدنسازی؟
در بدنسازی انجام ورزش های هوازی به نسبت کمتر از دیگر تمرین های بدنسازی است. در صورتی که در فیتنس ورزش های هوازی بیشتری برای افراد در نظر گرفته می شود. در بدنسازی بیشتر تمرین های فرد در استفاده از وزنه های متفاوت است اما تمرینات فیتنس نیرو کمتری را می طلبد.

بدنسازی پروتیئن بیشتری نیاز دارد

در ورزش بدنسازی استفاده از مواد پروتئینی اهمیت بسیار بالایی دارد. بسیاری از بدنسازان نیز برای افزایش حجم عضلات و وزن به استفاده از انواع نوشیدنی های پروتئینی، گوشت های مختلف و ماهی روی می آورند. یک بدنساز در برنامه روزانه خود نیاز به مصرف پروتئین بیشتری در مقایسه با یک فرد عادی و یا یک فیتنس کار دارد.
فیتنس اما به طور کلی به معنای تناسب اندام است و برای رسیدن به این هدف نیازی به مصرف مواد غذایی یا مکمل های خاصی نیست تا روی فرم باشید. در ورزش فیتنس افراد بر حسب ساختار بدن و نوع متابولیسم بدنشان به استفاده از مکمل ها می پردازند. مهمترین موضوع در این ورزش استفاده از غذای های سالم، سالاد، سبزیجات و میوه است.

فیتنس کشش عضلات و بدنسازی حجم عضلات را رشد می دهد

تمام افرادی که بدنسازی می کنند در استفاده از دنبل و وزنه های مختلف به دنبال شکل دادن به عضلات خود هستند. بدنسازی مربوط به ماهیچه‌ سازی در نواحی بازو، ساعد، پاها، قفسه سینه و پشت است، اما فیتنس به رشد عضلات مربوط نمی‌ شود و به حفظ قدرت عضلات با انجام تمرینات ورزشی به جز وزنه برداری می‌ پردازد.
در فیتنس یا تناسب اندام اما قضیه متفاوت است. در این ورزش عمده فعالیت شامل ورزش فیزیکی از طریق کشش عضلات انجام می گیرد، البته نه تمام عضلات بدن که عضلات خاصی در برنامه دخیل هستند. فیتنس اساسا به منظور قوی شدن ماهیچه‌ های شکم و شکل گیری عضلات پا انجام می‌ شود در این حالت عضلات قوی می‌ شوند، اما نه خیلی برجسته مانند عضلات بدنسازان.

تفاوت بدنسازی و فیتنس در میزان کالری

یکی دیگر از تفاوت های بدنسازی و فیتنس را می توان در میزان کالری دریافتی این دو ورزش مشاهده کرد. کسانی که به دنبال تناسب اندام هستند با کاهش وزن و چربی رابطه خوبی دارند و کالری کمتری دریافت می کنند. رژیم غذایی این افراد به گونه تنظیم می شود که حجم مشخصی از کالری را دریافت کرده و در کمترین حد لازم باشد.

تفاوت ورزش فیتنس و بدنسازی
اما بدنسازان برای تبدیل چربی به ماهیچه نیاز به کالری بیشتری دارند. هرچند در زمان نزدیک شدن به مسابقات بدنسازان نیز چربی بدن خود را حذف می کنند، اما این فرایند بطور دائم و همیشگی نیست، که فقط مختص زمان های خاص یا مسابقات است.
اما در فیتنس، افراد تمام سال را لاغر و روی فرم هستند، بدن ساز‌ها از مکمل‌ های زیادی برای بالابردن قابلیت‌ های عضلات استفاده می‌ کنند. اما عادت‌ های غذایی سالم در فیتنس بسیار اهمیت دارد و افراد از مکمل‌ های طبیعی جایگزین که تامین کنتده قدرت بدنی و حفظ سلامتی هستند، استفاده می‌ کنند.

بدنسازی مکمل های بیشتری نیاز دارد

این موضوع یک قانون نا نوشته است، اما معمولا بدنسازان نیاز به مکمل های بیشتری برای رسیدن به هدف خود دارند. چرا که برای افزایش حجم عضلات و توانایی بیشتر برای سنگین تر کار کردن باید عضلات بزرگتر و قوی تر داشته باشند. در فیتنس اما می توان با رعایت عادت های غذایی سالم نیز به هدف خود رسید.
در ورزش فیتنس بر مصرف مواد غذایی سالمی تمرکز می‌ شود که قدرت و سلامت کلی بدن را افزایش می‌ دهند، اما این بدان معنا نیست که ورزشکاران فیتنس از مکمل‌ ها استفاده نمی‌ کنند. فیتنس کاران در مقایسه با بدنسازان کمتر به مصرف مکمل توجه دارند.

Share

مطالب مرتبط

لوازم ورزشی مرتبط ( تمرین در منزل )

در صورت تمایل جهت خرید وسایل ورزشی از این سایت می توانید با پرداخت 395.000 تومان به شماره کارت ...

مشاهده بیشتر

مکمل ها

4 برای تهیه مکمل مورد نیاز خود به آیدی تلگرام TEAMMIRICANADA سفارش خود را ارسال کنید. نکته :برای ورزشکاران ...

مشاهده بیشتر

  هزینه خرید در ایران ۵۰ هزار تومان از طریق کارت به کارت ‌‌‏‌‌‎شماره کارت 5022291078962550 ‌‌‏‌‌‎بانک پاسارگاد به ...

مشاهده بیشتر

نظرات

1 (20%) 2 votes

خانه بلاگ بدنسازی و فیتنس چه تفاوتی دارند؟
SLIDE UP

این وبسایت دمو می باشد . در صورت مشاهده هرگونه ایراد لطفا از طریق support@teammiri.ir به ما اطلاع دهید. رد کردن