LOADING ...

بدنسازی برای نوجوانان خطرناک است؟

بدنسازی نوجوانان

ورزش کردن عادت بسیار مهمی است که در هر سنی باید به آن توجه داشته باشید و تمرینات استقامتی از مهمترین تمرین هایی است که در تناسب اندام افراد نقش مهمی دارد. بسیاری از جوانان اما به دنبال هیجان ورزش بدنسازی و داشتن بدنی عضلانی هستند. این در حالی است که اگر به شیوه نا صحیحی به ورزش بپردازند در آینده آسیب های بسیاری به بدن خود وارد می کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی این سوال بپردازیم که بدنسازی برای نوجوانان خطرناک است؟ یا خیر.

بدنسازی برای نوجوانان

تمام افراد فارغ از جنسیت تا سن 16 سالگی در مهمترین دوران رشد و بالندگی خود قرار دارند. به همین دلیل باید در این دوره بدن مراقبت های بسیاری داشته باشد و به خوبی تغذیه شود تا در بهترین حالت خود رشد کند. این در حالی است که اگر بدن خود را با برداشتن وزنه های سنگین تحت تاثیر قرار دهند آسیب هایی جبران ناپذیر به خود وارد می کنند.
همچنین در این سنین استفاده از رژیم های غذایی خاص و یا مکمل های غذایی که حاوی استروئید هستند بدن آنها را به طور کلی تحت تاثیر قرار می دهد. اما چاره راه چیست؟

بدنسازی برای نوجوانان

چگونه آسیب بدنسازی را در نوجوانان کاهش دهیم؟

بدنسازی ورزش صبر و استقامت است و هیچ ورزشکار حرفه ای یک شبه به هدف خود نرسیده است. اینکه نوجوانان نیز به دنبال رژیم های خاص ورزشکاران حرفه ای باشند رویه بسیار غلطی است و تنها خیالی خام! رسیدن به حجم خاصی از عضله و یا قدرتی خاص نیازمند زمانی بسیار طولانی و ورزش منظم است، شما نمی توانید یک شبه به انجام پشت سرهم چند ست یا کارکردن بی ‎وقفه روی یک عضله خاص بپردازید.
نوجوانان باید تمریناتی را که شامل کار کردن با وزنه‎ ها می‌ شود در دو یا سه ست با 8 یا 12 تعداد حرکت انجام دهند. این موضوع موجب دست‌ یابی به نتیجه بهتر و کاهش خطر آسیب دیدگی می‌ شود. آسیب دیدگی در سنین پایین می‌ تواند باعث ناتوانی فرد در بقیه عمر شود اما در صورتی‎ که ورزش کردن تدریجی و اصولی انجام شود، عملکرد بدن در آینده بسیار رضایت ‏‎بخش خواهد بود.

لزوما نیازی به رژیم غذایی ندارید

بدنسازان حرفه ای رژیم غذایی را به هدف چربی سوزی، کاهش و یا افزایش حجم عضلات انجام می دهند. به همین دلیل ممکن است دارای رژیم غذایی خاصی باشند. معمولا بدنسازان حرفه ای رژم های غذایی خاصی را دنبال می کنند تا با استفاده از آن میزان چربی بدن را به کمترین حد ممکن برسانند.

بدنسازی کودکان و نوجوانان
برخی هم برای بیشتر دیده شدن عضلات، قبل از مسابقات بدن خود را «دی‌ هیدراته» می‌ کنند. برای یک نوجوان درحال رشد، هیچ یک از رژیم ‏هایی که شامل کنترل شدید میزان کالری، مصرف افراطی پروتئین یا حذف کربوهیدرات است، توصیه نمی‌ شود. بهترین برنامه برای آنها استفاده از برنامه غذایی متعادلی است که شامل انواع مواد مغذی، میوه ها، سبزی و غلات باشد.
همچنین محدود کردن استفاده از مکمل ‏ها و قندهای تصفیه شده برای میان وعده ‏‌ها هم توصیه می‌ شود. یک رژیم غذایی صحیح می‌ تواند به افزایش تمرکز، توانایی ورزشی، سلامت و تندرستی نوجوان شما منجر شود. اگر آنان قصد دارند از رژیم غذایی خاصی پیروی کنند، آن را با دقت بررسی کنید و عادات غذایی‌شان را تحت نظر بگیرید.

مکمل های غذایی لزوما مناسب نوجوانان نیست

نوجوانان در مهمترین سنین رشد قرار دارند و هرگز نباید سطح هورمون های بدن خود را با دخالت های خارجی تغییر دهند. استفاده از مکمل های ورزشی که دارای هورمون های خانواده استروئید هستند انواع اختلالات را برای نوجوانان به وجود می آورد.
شایع ترین این اختلالات عبارتند از انواع بیماری های قلبی، آسیب های جدی به کبد و آسیب های جبران ناپذیر به دستگاه تناسلی.

با عادت های سالم ورزش کنید

تحمل سال‏های نوجوانی آسان نیست. نوجوانان ممکن است وضعیت بدن خود را نپذیرند، به‌ ویژه اگر از طرف همسن خود تحت فشار قرار گیرند. در نتیجه ممکن است به استفاده از رژیم‎‏ های نامعقول یا استفاده از مکمل‎ های استروئیدی روی آورند. ضروری است که آنان را به سوی ورزش کردن صحیح و رژیم مناسب سوق دهید.

منصرف کردن آن ‎ها برای استفاده از رژیم ‎‏های سخت ممکن است آسان نباشد، اما آگاه کردن آن‌ ها درباره عواقب جبران ‏ناپذیر این رژیم‌ ها ضروری است. همچنین فواید پیشرفت آهسته و پیوسته را به آنان گوشزد کنید. اگر در برقراری ارتباط با آن‌ ها مشکل دارید، می‌توانید از یک مربی حرفه‎ ای که در بدنسازی نوجوانان تخصص دارد، کمک بگیرید.

بهترین راه برای تامین مواد مغذی بدن نوجوانان چیست؟

اگر نوجوانی هستید که به دنبال بدنسازی است و یا در خانه خود نوجوانی دارید، بهتر است با روش های صحیح به تامین مواد مغذی بدن آنها بپردازید. مهمترین موادی که نوجوانان بدنساز باید دریافت کنند در ادامه معرفی می شود.

ویتامین های B، D و C مصرف کنید

ویتامین B برای خونسازی و تولید انرژی نقش مهمی دارد. ویتامین D برای رشد و نمو استخوان اهمیت داشته و ویتامین C مقاومت بدن در برابر بیماری ها را بالا می برد. این موارد از جمله مهمترین دلایلی بود که در مصرف این سه نوع ویتامین باید به یاد داشته باشید.

تغذیه نوجوانان بدنساز
برای رسیدن به این مواد غذایی توصیه می کنیم از مواد غذایی مانند جگر، دل، قلوه، تخم‌ مرغ، شیر،‌ ماهی، مرغ، انواع مرکبات، گوجه‌ فرنگی، فلفل سبز، سیب‌ زمینی، پنیر و ماست به مقدار زیاد استفاده کنید.

روی و ید مهمترین مواد بدن هستند

نیاز بدن به روی در دوران بلوغ افزایش پیدا می‌ کند. این ماده که در ساختن پروتئین نقش دارد، در غذاهایی مثل جگر، شیر، غذاهای دریایی، حبوبات و گندم یافت می‌ شود. ید برای رشد و نمو طبیعی بدن، سوخت‌ و ساز مواد غذایی و تولید انرژی بسیار لازم است. سلول‌ های عصبی و مغز نیاز زیادی به ید دارند.
البته در این بین باید به مصرف کلسیم و آهن نیز اشاره کنیم. دو مورد دیگر از مواد معدنی که باید در برنامه غذایی شما وجود داشته باشد. خصوصا اگر فرزند نوجوان شما دختر است و قصد بدنسازی دارد باید به مصرف کلسیم و آهن به طرز ویژه ای توجه داشته باشد.

Share

مطالب مرتبط

لوازم ورزشی مرتبط ( تمرین در منزل )

در صورت تمایل جهت خرید وسایل ورزشی از این سایت می توانید با پرداخت 395.000 تومان به شماره کارت ...

مشاهده بیشتر

مکمل ها

4 برای تهیه مکمل مورد نیاز خود به آیدی تلگرام TEAMMIRICANADA سفارش خود را ارسال کنید. نکته :برای ورزشکاران ...

مشاهده بیشتر

  هزینه خرید در ایران ۵۰ هزار تومان از طریق کارت به کارت ‌‌‏‌‌‎شماره کارت 5022291078962550 ‌‌‏‌‌‎بانک پاسارگاد به ...

مشاهده بیشتر

نظرات

Rate this post

خانه بلاگ بدنسازی برای نوجوانان خطرناک است؟
SLIDE UP

این وبسایت دمو می باشد . در صورت مشاهده هرگونه ایراد لطفا از طریق support@teammiri.ir به ما اطلاع دهید. رد کردن